Ogłoszenia na 28 listopada 2021, I niedziela Adwentu

1. W tym tygodniu: dzisiaj Niedziela Serca dla Parafii. „Bóg zapłać” wszystkim, którzy modlą się za naszą wspólnotę parafialną i którzy składają ofiary na potrzeby parafii i jej funkcjonowanie. We wtorek święto św. Andrzeja Apostoła. W środę Nowenna do NMP Nieust. Pomocy po Mszy św. o 18.00. Piątek – wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, to również I piątek miesiąca: o godz. 16.15 wystawienie Najśw. Sakramentu i okazja do spowiedzi. Sobota – wspomnienie św. Barbary, patronki m.in. górników. Krótkie spotkanie modlitewne wszystkich róż różańcowych - pierwsza niedziela miesiąca, 5 grudnia, po Mszy św. o 8.00. W przyszłą niedzielę przeżywamy również dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi Katolickiemu na Wschodzie. Zbieramy na ten cel ofiary do puszek.

2. Od jutra zapraszamy na Roraty czyli Msze św. ku czci Matki Bożej przygotowujące do Bożego Narodzenia. W tym roku Roraty odbywać się będą według następującego porządku: o godz. 17.15 od poniedziałku do piątku zapraszamy do kaplicy na dole tylko dzieci, ich opiekunów i osoby, które zamówiły Mszę św. Spotkania rozpoczynać będzie katecheza dla najmłodszych, po niej Msza św. roratnia. Dzieci razem z aniołem GiePeEsem będą poznawać Ziemię Świętą, otrzymując pamiątkowe obrazki. O godz. 18.00 od poniedziałku do soboty zapraszamy na Roraty dorosłych. Prosimy poczekać na korytarzu na zakończenie Rorat dla dzieci. I Duzi i Mali niech zadbają o lampiony, lampy, które będą im oświecać drogę do Pana, a później do domu... I zadbajmy o obecność!

3. Obraz św. Barbary w bocznym ołtarzu naszego kościoła od kilku miesięcy zdobią lampki górnicze. Teraz w dzień Patronki Górników zabłysną jaśniej. Waldemar Paździor, Franciszek Popowski i Marek Nimmergut doprowadzili bowiem do nich prąd. Zakupiliśmy też dwa kolejne żeliwne stojaki. Jeden zawiera pojemnik z płynem do dezynfekcji rąk, drugi z wodą święconą. W ten sposób w tym trudnym czasie pandemii są dwa zestawy: do górnego kościoła i dolnej kaplicy. Dziękuję trzem paniom, które z księdzem Arkadiuszem przygotowały dekoracje adwentowe w kościele i kaplicy dolnej.

4. Rozpoczęła się kosztowna wymiana okien w zakrystii. „Na pierwszy ogień” poszły okna w zakrystii dolnej. Docelowo będzie wymienionych dziesięć takich okien. A później cztery olbrzymie okna u góry. Stare okna, kiedyś bardzo dobre, dzisiaj praktycznie nie zatrzymywały ciepła, a czasami dostawała się przez nie woda, zalewając zakrystię. W przyszłości dwa pozostałe okna zostaną zamurowane.

5. Za chwilę poświęcone zostaną opłatki na stół wigilijny. Są one nawiązaniem do Chleba Eucharystycznego, stąd święci się je w kościele. Od jutra będzie je można otrzymać u pana kościelnego. Ofiary przy tej okazji składane są wyrazem naszej troski o kościół i wspólnotę parafialną. W całości przeznaczone będą na spłacenie nowych okien w świątyni. Opłatki są odpowiednio zabezpieczone folią i septyczne. Wewnątrz pakietu z opłatkami jest też tekst Ewangelii i modlitw czytanych na początku Wigilii. Zadbajmy też o naszych sąsiadów, którzy może nie mogą dotrzeć do kościoła.

6. Przypominamy, że Adwentowy Dzień Spowiedzi planujemy na 6 grudnia (poniedziałek) od godz. 8.30 rano i od 17.00 po południu. Będzie dwóch kapłanów gości, którzy pomogą nam pojednać się z Bogiem na święta.

7. Do naszej parafii dotarły świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Ofiary za świece wynoszą: mała 7, duża 18 zł. Oczywiście jest to ofiara, więc każda złotówka więcej, to konkretna pomoc. Są też diecezjalne kalendarze ścienne na rok 2022. W kalendarzu znajdziemy m.in.: Słowo bp. Grzegorza Kaszaka na rok 2022, najważniejsze wydarzenia diecezjalne, wspomnienia liturgiczne i rocznice związane z diecezją, fotografie z tegorocznych wydarzeń w diecezji sosnowieckiej. Koszt kalendarza: 10 zł. Do nabycia u p. Józefa. Kalendarz jest też dołączony do nowego „Gościa Niedzielnego”. Polecamy też nową „Niedzielę”.

8. Dzisiaj o godz. 18.00 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klas ósmych i starszych.

9. W czasie Adwentu pani Teresa zaprasza w piątki na Koronkę do Miłosierdzia Bożego po Mszy św. o 18.00. W niedzielę Godzinki tuż po godz. 7.30.

10. Przypominamy, że w czasie liturgii trzeba mieć zasłonięte usta i nos. W tym czasie pandemii modlitwa i korzystanie z sakramentów są szczególnie ważne, gdyż wspierają nasze siły fizyczne oraz duchowe i stanowią wielkie wołanie do Pana Boga o ratunek. Historia uczy nas, że wielkim błędem jest liczyć tylko na ludzkie siły czy potęgę postępu, bowiem to od Boga pochodzi moc, która jest zdolna pokonać każde zło.

11.  Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem», czytamy w Księdze Koheleta. A w tę niedzielę — czas na adwent. Niech nowy rok liturgiczny stanie się dla nas okazją do poznania i odkrycia Zbawiciela! Niech stanie się też dla nas chwilą szczególnego spotkania z Matką Bożą! Niech to będzie najwspanialsze doświadczenie, ponieważ Adwent się skończy świętowaniem urodzenia Tego, który ma moc wzbogacać, błogosławić i przemieniać wszystkie nasze próby i wysiłki na przyjemną dla Boga ofiarę! Dobrego, Adwentowego tygodnia. Szczęść Boże!