List Biskupa z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Sosnowiec, 14 października 2020 r.

Drodzy Nauczyciele, Katecheci i Wychowawcy

Święty Jan Paweł II, zwracając się do nauczycieli i wychowawców, w homilii wygłoszonej przez podczas Mszy św. w Łowiczu 14 czerwca 1999 r., powiedział: Podjęliście się wielkiego zadania przekazywania wiedzy i wychowania powierzonych wam dzieci i młodzieży. Stoicie przed trudnym i poważnym wezwaniem. Młodzi was potrzebują. Oni poszukują wzorców, które byłyby dla nich punktem odniesienia. Oczekują też odpowiedzi na wiele zasadniczych pytań, jakie nurtują ich umysły i serca, a nade wszystko domagają się od was przykładu życia. Trzeba, abyście byli dla nich przyjaciółmi, wiernymi towarzyszami i sprzymierzeńcami w młodzieńczej walce. Pomagajcie im budować fundamenty pod ich przyszłe życie.

Drodzy Nauczyciele i Wychowawcy, w dniu Waszego święta z całego serca dziękuję Wam za Waszą codzienną pracę, za troskę o przyszłość kolejnego pokolenia Polaków w tych niezwykle trudnych czasach pandemii, które wymagają od Was szczególnego wysiłku, prowadzenia także zdalnego nauczania. „Bóg zapłać” za Wasze oddanie — z sukcesem stawiacie czoła nowym wyzwaniom. Życzę Wam jak najlepszych wyników dydaktyczno - naukowych oraz wiele satysfakcji z osiągnięć podopiecznych, bo - co podkreślał św. Jan Paweł II - Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli.

Wdzięczny za Wasz trud powierzam Was wstawiennictwu Maryi, najlepszej przewodniczce po ścieżkach naszego ziemskiego życia, aby wypraszała Wam łaskę zdrowia i radości. Niech Wasze serca będą przepełnione spokojem i niech nigdy nie brakuje w nich nadziei, tak bardzo potrzebnej w tych trudnych czasach.

Z serca błogosławię
 
+ Grzegorz Kaszak
Biskup Sosnowiecki