Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny zawsze przypada 21 marca. Pierwszy dzień astronomicznej wiosny w 2024 roku wypada 20 marca. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do kalendarzowej wiosny data ta jest ruchoma. Zazwyczaj wypada ona 20 lub 21 marca. Wiosna astronomiczna zaczyna się w momencie, kiedy długość dnia jest równa długości nocy. W tym roku astronomiczna wiosna nie pokrywa się z kalendarzową, ponieważ wypada dzień wcześniej.
Kalendarzowa wiosna, podobnie jak jej początek ma datę, która nie ulega zmianie. Niezależnie od warunków pogodowych i temperatury na dworze, kalendarzowa wiosna kończy się 21 czerwca. Następnego dnia, czyli 22 czerwca, rozpoczyna się kalendarzowe lato.
Przesilenie wiosenne to okres, gdy kończy się zima i zaczyna wiosna. Najczęściej towarzyszą temu zmęczenie i złe samopoczucie, spowodowane zbyt gwałtownym wzrostem temperatury. Organizm nie jest przygotowany na tak wielką rewolucję, czego skutkiem bywa ogólne osłabienie i gorszy nastrój. Co więcej, wzrost temperatury i zbyt szybka zmiana garderoby prowadzi również do pojawienia się infekcji.
W Polsce przesilenie wiosenne następuje w marcu i kwietniu. Wiosna to także czas zwiększonej aktywności fizycznej, gdy częściej i chętniej spędzamy czas na dworze. W czasie przesilenia wiosennego potrzeba jednak odpocząć i przygotować się na nową porę roku. Dlatego zamiast z dnia na dzień całkowicie zmieniać styl życia, warto zacząć od spaceru, aby przyzwyczaić swój organizm do nadejścia wiosny.
Równonoc wiosenna, jak sama nazwa wskazuje, oznacza porę, gdy dzień i noc trwają dokładnie tyle samo 20 marca 2024 r. o godzinie 04:06 miała miejsce równonoc wiosenna. Od tego dnia półkula północna otrzymuje więcej światła niż półkula południowa, przez co dzień wydłuża się, a noc staje się coraz krótsza.