SPRAWOZDANIE DUSZPASTERSKIE
ZA 2023 R.
Dawno temu, żył człowiek, który wierzył, że ma zawsze czas. Kiedy był młody, nie liczył godzin ani dni. Kiedy dojrzał, uważał, że zawsze zdąży. Szczęście odkładał na później. Dziś uciekało mu przez palce, często nie pamiętał, gdzie zgubił wczoraj. Aż niespodziewanie, w dzień jak co dzień: ani ładny, ani brzydki, w chwili, której nie zapowiadało nic, ani ptaki na horyzoncie, ani wiatr zrywający czapki z głów, ani trąby, ani flety; stanął twarzą w twarz z końcem, co był prosty jak horyzont, gładki i opiłowany jak rzeczny kamień. Zrozumiał, że nie zdążył.
Mamy jedno życie. I to nie wiadomo, jak długie. Dlatego warto je dobrze przeżyć. By każdy dzień przybliżał nas do Boga. Jako wspólnota parafialna jesteśmy grzesznikami. Ale dzięki udzielnym tu sakramentom, słowom, które padają z ambony, innym ludziom możemy codzienne wstawać do biegu o wieczność.
Historia
Przypomnę, że nasza parafia została ustanowiona w 1969 r. przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Pierwszym proboszczem został ks. Mieczysław Składanowski, który starał się z parafianami o zgodę na budowę nowej świątyni, sprawując liturgię w maleńkiej kaplicy cmentarnej na Porąbce. Od 1977 roku proboszczem i budowniczym kościoła został ks. Włodzimierz Surmiński. Kościół został uroczyście poświęcony w 1989 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Kolejnym proboszczem do końca czerwca 2019 roku był ks. Krzysztof Płatek, po którym ja przejąłem to zadanie. Od 2020 roku wikariuszem jest ks. Arkadiusz Witkowski uczący również w naszej szkole podstawowej. Katechetką w szkole jest też Anna Pietraszkiewicz ucząca klasy 1 – 2 i Marta Seweryn katechizująca klasy czwarte. Kościelnym jest pan Józef Grapa, który dba również o nasz cmentarz. Okazjonalnie grą na organach i śpiewem towarzyszy nam Piotr Pilawski z Będzina Z parafii pochodzą: nieżyjący już ks. Stanisław Serwatka; pracujący w Jaworznie ks. Paweł Kuś, ks. Krzysztof Mroczek duszpasterzujący we Włoszech oraz ks. Adam Maj, sercanin. Na terenie parafii mieszka 4 688 osób (według danych Urzędu Miejskiego w Sosnowcu z początku 2023 r.). W 2019 roku na terenie parafii mieszkało 4 992 osób czyli spadek o ponad 6 procent.
Sakramenty i sakramentalia
Sakramenty są po to, by Pan Bóg jeszcze skuteczniej i mocniej mógł wkroczyć w nasze życie. Uzupełniają je sakramentalia. To ustanowione przez Kościół znaki, które służą uświęcaniu naszej codzienności. Są niejako „przedłużeniem” sakramentów, w których przyjmujemy Bożą łaskę. W 2023 roku sakrament chrztu św. przyjęło 18 dzieci. Do pierwszej spowiedzi przystąpiło i I Komunię św. przyjęło 41 osób. Jako dziękczynienie za ten dar pielgrzymowaliśmy z nimi śladami św. Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Z rąk ks. bp Grzegorza Kaszaka sakrament bierzmowania przyjęło 65 osób. Na ślubnym kobiercu po odpowiednim przygotowaniu stanęły trzy pary. Na miejsce wiecznego spoczynku odprowadziliśmy 44 osoby. Regularnie we Mszach św. niedzielnych uczestniczy nieco ponad 6 procent czyli ok. 250 osób. Znacznie więcej jest nas oczywiście w święta Bożego Narodzenia, Wielkanocy czy Bożego Ciała.
Duszpasterstwo
Synod o synodalności oraz Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, a w Polsce beatyfikacja rodziny Ulmów – te najważniejsze wydarzenia w 2023 roku w Kościele. W diecezji sosnowieckiej nie obyło się bez wydarzeń trudnych, a nawet bolesnych. Od października czekamy na nowego biskupa diecezjalnego. Na razie rolę tę pełni czasowo administrator apostolski abp Adrian Galbas z Katowic. A w naszej parafii najważniejszymi wydarzeniami były prymicje ks. Adama Maja i wizytacja księdza biskupa.
Dwukrotnie przeżywaliśmy w 2023 roku Niedzielę Powołań. W styczniu modliliśmy się o nowych księży z klerykiem Adamem Drozdowskim z roku II, a listopadzie z klerykiem Tomaszem Leśniewskim z V roku seminarium w Częstochowie. W czasie zakończonej w styczniu wizyty duszpasterskiej (kolędy) odwiedziliśmy 601 rodzin naszej parafii. Dwóch chłopców stało się ministrantami. Były też Rekolekcje Wielkopostne, które poprowadził ks. Dawid Kuczek, dyrektor Domu Rekolekcyjnego Szilo w Czeladzi. Uzupełnieniem był również dzień skupienia i spowiedzi w Adwencie. W maju święcenia kapłańskie przyjął w Stadnikach nasz parafianin, dzisiaj już ks. Adam Maj, sercanin, który kilka dni później odprawił Mszę św. prymicyjną. 30 kwietnia wizytację kanoniczną przeprowadził ks. bp Grzegorz Kaszak, spotykając się z parafianami, udzielając tez sakramentu bierzmowania. Taka wizytacja odbywa się zazwyczaj raz na pięć lat. Z dużym zaangażowaniem parafian przeżywaliśmy oczywiście uroczystość Bożego Ciała, mieszkańcy Juliusza uczestniczyli też w Pielgrzymce Zagłębiowskiej, poświęcone zostały pojazdy w dzień św. Krzysztofa, pomagaliśmy misjom i naszej planecie przez zbiórkę elektrośmieci.
Regularnie w pierwsze niedziele miesiąca swoje spotkania mają członkowie Kół Żywego Różańca, w tym koło modlitwy za dzieci. Odbywa się też formacja dzieci i rodziców przed I Komunią św. Dzieci dodatkowo spotykają się na nabożeństwach różańcowych i Drogach Krzyżowych. Były też Roraty, którym w minionym roku towarzyszył św. Franciszek, inicjator powstania 800 lat temu pierwszej szopki.
Nasza parafia włączała się w wiele akcji pomocowych inicjowanych np. przez Caritas. W ciągu minionych 12 miesięcy pomagaliśmy pogrążonej w wojnie Ukrainie. mieszkańcom Turcji po trzęsieniu ziemi, w odbudowie spalonego dachu kościoła św. Floriana w Sosnowcu – Zagórzu, w akcji Dzieła Nowego Tysiąclecia, sprzedaży świec wigilijnych czy w akcji pomocy misjom.
Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom spotkań rekolekcyjnych, różańcowych, uczestnikom Rorat, praktykującym I piątki miesiąca, kołom różańcowym. Na pewno to działanie i modlitwa zaprocentuje w życiu codziennym, a przede wszystkim w wieczności.
Remonty i modernizacje
Kościół to także sprawy materialne. Dzięki składkom w czwarte niedziele miesiąca, indywidualnym wpłatom na konto parafii i kopertom ciągle coś możemy remontować i modernizować. W 2023 roku poprawiane były cztery duże okna w zakrystii. Firma, które je wprawiała niesyty nie umie sobie dać rady z nieszczelnościami. Są też nowe żaluzje do tych okien. Modernizujemy ciągle oświetlenie. Są zatem nowe lampy sterowane fotokomórkami przed wejściem do kaplicy dolnej i obok schodów do kościoła. Podobnie nowe oświetlenie jest w korytarzu dolnym. Przy wejściu do kościoła całkowicie wymieniliśmy tablice rozdzielczą prądu. Nasza parafia przechodzi pięcioletni przegląd budowlany, elektryczny, przeciwpożarowy. Na wiosnę będzie jeszcze przegląd odgromowy. Pod tabernakulami zamontowane zostały półki ze szkła hartowanego. Przy wejściu do kościoła są dwie nowe kropielnice, na ołtarzu nowy lichtarz i trzy świece olejowe. Zakupiliśmy również nowy, przenośny zestaw nagłośnieniowy oraz dwa mikrofony bezprzewodowe do kościoła. W wyposażeniu kościoła są od niedawna dwa ornaty z wizerunkiem MB Wspomożenia Wiernych, komplet pięciu nowych lekcjonarzy, nowy, trzeci już ołtarz przenośny na Boże Ciało. Zamontowany został także napęd do bramy głównej na plac kościelny. A przed tymże placem stanął paczkomat. Nie udałoby się tego wszystkiego zrobić, gdyby nie ludzie. Dziękuję za wszystkie ofiary, za gotowość do pomocy w sprzątaniu kościoła, przygotowywaniu szopki czy Grobu Pańskiego, prace elektryczne czy budowlane.
Zakończenie
Mamy jedno życie. I jedno jest pewne: ono się skończy. Czasem w najmniej oczekiwanym momencie. Niech czas nie przecieka nam przez palce. Wykorzystajmy dobrze dar czasu od Stwórcy. I niech parafia ciągle staje się miejscem, gdzie do Pana Boga wspólnie, jako grzesznicy, możemy się zbliżać. Amen.
ks. Jarosław Kwiecień