Nowy "Gość"

W najnowszym „Gościu Niedzielnym” m.in.:

Czy komunia jest na rękę? [Franciszek Kucharczak]
W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa abp Stanisław Gądecki wydał 28 lutego komunikat, w którym zachęcił duchowieństwo i wiernych do wzmożonej ostrożności przypominając wiernym o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii Świętej duchowej lub na rękę. „Godne przyjęcie Ciała Pańskiego nie zależy od dłoni czy języka, lecz od serca” - przypomina Kucharczak.

Apeluję o spokój, państwo działa! [rozmowa z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim]
„Sytuacja jest dla wszystkich nowa i stresująca, ale warto, abyśmy wykazali się spokojem. Pamiętajmy o tym, że służby państwa działają” - uspokaja minister Szumowski. Przestrzega żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, wszyscy muszą przestrzegać procedur i nie snuć domysłów, a swoją wiedzę opierać się na wiedzy eksperckiej. „Moją rolą jest zabezpieczyć obywateli przed możliwymi skutkami rozprzestrzeniania się koronawirusa. I z tej roli muszę się wywiązać” dodaje.

Czekając na beatyfikację [Andrzej Grajewski]
W katowickiej katedrze 17 października br. odbędzie się beatyfikacja sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie to ważne wydarzenie nie tylko w historii diecezji katowickiej, ale także Kościoła w Polsce. Jednak postać księdza nadal jest jednak poza Górnym Śląskiem mało znana. Andrzej Grajewski zachęca do poznania losów sługi Bożego i do odczytania na nowo jego wyborów życiowych.

Młodość w objęciach smartfona [Agnieszka Huf]
W grudniu 2019 roku Fundacja „Dbam o Mój Z@sięg” i Uniwersytet Gdański przedstawiły raport z badania „Młodzi cyfrowi”, w którym na pytania o stosunek do nowych technologii odpowiedziało ponad 50 tys. uczniów w wieku 12–19 lat. Wyniki nie napawają optymizmem: co dziesiąty badany deklaruje, że korzysta z telefonu prawie cały czas, połowa nastolatków twierdzi, że sięga po swój smartfon w nocy. Prawie 40 proc. badanych spełnia kryteria uzależnienia od telefonu.