Obrazki komunijne

Starszym pokoleniom kojarzą się z jedynymi pamiątkami z Komunii Świętej. Jest to pamiątka Pierwszej Komunii i potwierdzenie pełnego udziału dziecka w Mszy św.

Obrazki komunijne, to jeden z najbardziej tradycyjnych prezentów na Pierwszą Komunię Świętą. Jeśli nie było możliwości zaopatrzenia dzieci w drukowane obrazki, zdarzało się, że ich wykonywaniem zajmowały się siostry zakonne i katechetki, które malowały czarno-białe fotografie tuszami i podpisywały imieniem i nazwiskiem dziecka. Taki obrazek był często jedyną pamiątką Komunii Świętej. Przed kilkudziesięciu laty podarunki były skromne, zazwyczaj składały się ze słodyczy, z czego bombonierka stanowiła szczyt luksusu. Marzeniem większości dzieci był zegarek. Poświęcony przez kapłana obrazek, dzieci wieszały nad łóżkami jako pamiątkę uczestnictwa w Pierwszej Komunii Świętej.

Historia pierwszych obrazków komunijnych wiąże się z historią zapomnianej techniki drukarskiej – oleodruku. Ta popularna, głównie w wieku XIX i w pierwszej połowie wieku XX, technika poligraficzna polega na uzyskiwaniu na płótnie, papierze lub innym materiale odbitki naśladującej obraz olejny. W okresie swojej świetności pozwoliła ona na popularyzowanie nie tylko obrazków z życia Chrystusa czy żywotów świętych, pełniąc tym samym funkcję edukacyjną i katechizacyjną, ale i dzieł religijnych wielkich mistrzów, takich jak Leonardo da Vinci czy Rafael. Oleodruki przedstawiające świętą rodzinę były prezentem na ślub, natomiast wizerunek Chrystusa zdobił obrazki pierwszokomunijne. Znajdowało się na nich miejsce na wpisanie imienia i nazwiska dziecka, które przystępuje do Pierwszej Komunii. W takiej formie obrazki te przetrwały do dziś, choć oczywiście zmieniła się technika i obrazki drukowane są w drukarniach.