Kuchnia nasza powszednia: obwarzanki

Zazwyczaj mają kształt okręgu. Ale mogą być też plecionym warkoczem. Można je kupić na krakowskim rynku. Można też upiec samemu. Obwarzanki.

Potrzebujemy:

0,5 kg mąki (typ 500 lub niższy)
1 jajo
30 gram miękkiego masła
5 gram soli
20 gram cukru (kryształ)
50 gram świeżych drożdży (pół dużej paczki)
100 ml. mleka i 100 ml. wody (w sumie nieco ponad ¾ szklanki)
2 łyżki cukru (do obwarzania)
gruboziarnista sól, mak, sezam lub czarnuszka do posypania

Mąkę, jajo, masło, sól, cukier wsypujemy do misy robota, który będzie to wyrabiał. Nieco wcześniej do osobnego garnka wrzucamy drożdże, wlewamy wodę i mleko (letnie). Gdy drożdże się rozpuszczą, wlewamy do pozostałych składników. Robot hakiem do wyrabiania ciasta musi wszystko dokładnie wyrobić. Oczywiście można to uczynić ręcznie, najpierw w misie lub garnku, później na stolnicy. Powinno powstać dość miękkie, plastyczne ciasto. Oczywiście, gdy jest za twarde, trzeba dodać wody, gdy się rozlatuje, mąki.

Wyjmujemy ciasto na stolnicę, przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 20 minut, by wyrosło.

Ciasto dzielimy nożem na ok. 120 gramowe kęsy (8-9 sztuk), kulamy w ręce na podłużne kawałki i zostawiamy na 3 minuty.

Każdy z kęsów formujemy na coraz cieńszy wałek, aż będzie miał ok. 0,5 cm. średnicy.

Gdy są już wszystkie wałki, chwytamy najstarszy w połowie i zaplatamy w warkocz. Gdy chcemy, by obwarzanek miał kształt okręgu, warkocz łączymy końcami i dokładnie zlepiamy, wkładając dłoń do środka i wałkując na stolnicy. Obsypujemy obwarzanki mąką i zostawiamy na 10 min.

W tym czasie do garnka o dużej powierzchni wlewamy wodę, wsypujemy 2 łyżki cukru cukru i gotujemy. Każdy z obwarzanków „obwarzamy” wkładając na gotującą się wodę na 2 min. (w połowie odwracamy).

Obwarzone ciasto rozkładamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia (jeśli mamy, można to uczynić na kratce i papierze). Posypujemy obwarzanki gruboziarnistą solą, makiem, sezamem lub czarnuszką i zostawiamy na czas rozgrzewania piekarnika.

Przez 15 - 20 minut rozgrzewamy piekarnik z termoobiegiem do temp. 200 stopni. Wkładamy obwarzanki i pieczemy 15 min. (gdy nie ma termoobiegu, można dodać 3 min.).

Czekamy, aż nasze wypieki będą zimne. Smacznego!

Przepis z 11.10.2017 r.

Obwarzanki pochodzą z XIV wieku. Pierwsze zapiski sugerują, że obwarzankami zajadała się sama królowa Jadwiga. Kiedyś obwarzanki mogły być pieczone tylko w okresie postu, a wyrabiać ciasto mogli tylko krakowscy piekarze. Pieczenie obwarzanek było kiedyś wielkim przywilejem.

Sama nazwa “obwarzanki” pochodzi od sposobu przygotowywania tego pieczywa. Przed wstawieniem obwarzanek do piekarnika należy je “obwarzyć” czyli krótko sparzyć wrzątkiem.

Od 2006 roku “obwarzanek krakowski” wpisany jest na Listę produktów tradycyjnych, a od 2010 r. na listę produktów chronionych w Unii Europejskiej.