Kuchnia nasza powszednia: krem z dyni

To warzywo dostępne jest szczególnie jesienią.

Zamiast wykorzystywać je na bezsensowne dekoracje hallowenowe, lepiej zrobić prostą, zdrową i lekką zupę. Zwłaszcza, że dynie zawierają dużo składników odżywczych: są bogate w beta-karoten (silny antyoksydant) i potas. Poza tym są bardzo dobrym źródłem witaminy C, błonnika i kwasu foliowego. Dynia powinna zawsze być spożywana przetworzona, nigdy na surowo, i to nie tylko ze względów smakowych. Gotowanie, pieczenie czy duszenie powoduje uwalnianie cennych dla organizmu karotenoidów takich jak beta-karoten.

Potrzebujemy

ćwiartka średniej dyni lub jedna dynia nieduża
2 ząbki czosnku
1 cebulka
1 - 2 litry bulionu warzywnego lub drobiowego (czysty rosół z niedzieli)
2 łyżki masła do smażenia
sól i pieprz do smaku
2 łyżki kwaśnej śmietany 18%
garść pestek słonecznika

Dynię obrać ze skóry i pokroić w drobną kostkę. To najtrudniejsze zadanie. Dynię trzeba przekroić na pół, im dynia większa, tym więcej siły potrzeba. Następnie na ćwiartki i półksiężyce. Wyłuskujemy nożem gniazdo nasienne. Można pestki dyni zostawić, niektórzy bardzo lubią je gryźć prażone. Później obieramy skórkę z dyni. Miąższ kroimy na 2 - 3 centymetrową kostkę.

Na patelni (niezastąpiony jest wok) rozpuścić masło i podsmażyć czosnek i cebulkę pokrojoną w drobną kostkę. Do cebulki dodać pokrojoną dynię i dusić wszystko około 10 - 12 minut.

W osobnym garnku podgrzać bulion i dodać do niego podsmażoną dynię. Gotować przez 5 - 7 minut i doprawić do smaku solą i pieprzem. Zestawić z ognia i zmiksować na gładką masę.

Na suchą rozgrzaną patelnię wsypać pestki słonecznika i prażyć przez 3 minuty.

Zupę przelać na talerze, ozdobić śmietaną i prażonymi pestkami słonecznika. Smacznego!

przepis z 2015 r.

Antyoksydanty, inaczej nazywane przeciwutleniaczami, to związki usuwające z organizmu człowieka nadmiar wolnych rodników. Spowalniają procesy starzenia organizmu oraz zapobiegają rozwojowi chorób określanych jako cywilizacyjne. Wolne rodniki powodują uszkodzenia błon komórkowych, a także DNA i białek wchodzących w skład enzymów. W przypadku znacznego niedoboru antyoksydantów przedłużający się stres oksydacyjny może przyczynić się do rozwoju wielu chorób, na przykład miażdżycy, chorób serca, udarów mózgu, nowotworów, cukrzycy, zwyrodnienia plamki żółtej oraz do przyspieszenia procesów starzenia organizmu. Wolne rodniki produkowane są w każdej komórce podczas procesu oddychania komórkowego, jednakże przyczynami powstania stresu oksydacyjnego są na przykład zanieczyszczenie środowiska, promieniowanie, palenie tytoniu, stany zapalne w organizmie, dieta uboga w antyoksydanty, a także spożywanie żywności zawierającej konserwanty, pozostałości pestycydów i metale ciężkie.