Kuchnia nasza powszednia: proste faworki

Faworki, chrust, chruściki, także kreple (choć wyraz ten oznacza też pączki) to polskie i litewskie oraz niemieckie tradycyjne, chrupkie ciastka o słodkim smaku, w kształcie złożonej kokardki, smażone i posypywane cukrem pudrem. Najczęściej spożywane w czasie karnawału i tłustego czwartku lub na ostatki, czyli we wtorek przed Środą Popielcową.

Potrzebujemy:

mąka pszenna - 750 gramów
cukier - 5 łyżek
żółtka - 4 sztuki
jajko - 1 sztuka
kostka margaryny do pieczenia
sól - 1 łyżeczka
gęsta śmietana - 100 gramów
spirytus - 3 łyżeczki
600 - 700 g smalcu (albo po 300 g smalcu i oleju lub sklarowanego masła) do smażenia
cukier puder


Sposób przygotowania:

1. Mąkę, cukier i sól wsyp do miski i wymieszaj.

2. Dodaj kostkę margaryny do pieczenia (musi być miękka), żółtka, jajko oraz śmietanę. Gdy cząstki ciasta zaczną się zlepiać, ciągle mieszając wlej spirytus po ściance miski (dzięki temu przy smażeniu faworki nie chłoną tyle tłuszczu).

3. Zatrzymaj mikser, wyjmij mieszadło i rękami zarób ciasto w całość, a następnie uformuj wałek. Owiń go folią i pozostaw na około pół godziny, aby ciasto odpoczęło (najlepiej w lodówce) (ciasto, którego nie wykorzystamy może być przechowywane w lodówce do dwóch dni).

4. Ciasto podziel na cztery części.

5. Rozwałkuj cienko na podsypanej mąką stolnicy (ciężka praca ;-). Świetnie sprawdzi się w tym przypadku maszynka do makaronu.

6. Z ciasta za pomocą małego radełka lub ostrego noż wytnij prostokąty (4 na 10 centymetrów).

7. Pośrodku prostokąta zrób nacięcie i wywiń ciasto do wewnątrz przekładając jego górną część przez nacięcie. Faworki smaż w dobrze rozgrzanym tłuszczu, aż uzyskają złocistą barwę. Faworki nie powinny za bardzo się zrumienić, mają być złote, nie brązowe! Inaczej będą zbyt suche i twarde. Faworki wyławiamy drewnianym patyczkiem i układamy je na ręcznikach papierowych. Po ostudzeniu posypujemy faworki cukrem pudrem (cukier puder będzie się lepiej trzymał, jeżeli posypiemy nim chrusty, kiedy są jeszcze gorące).

przepis z 2017