Biskup zaprasza na dożynki

Umiłowani Diecezjanie!

Dziękujmy Panu, bo jest dobry, bo Jego łaska trwa na wieki. Dziękując Bogu za Jego dobroć i hojność, przynosimy dziś do naszych świątyń bukiety kwiatów, zielonych roślin i ziół leczniczych, aby za przyczyną Matki Bożej Wniebowziętej zostały pobłogosławione na chwałę Pana i ku dobru ludzi i zwierząt. Nasza wdzięczność promieniuje na ludzi, dzięki którym możemy spokojnie żyć, uczyć się, pracować, nie obawiając się głodu. Myślimy przede wszystkim o tych, którzy dają nam codzienny chleb. Okazją do dziękczynienia za wszelkie dobro pochodzące od Boga i pochwały pracy rąk ludzkich są doroczne dożynki, które gromadzą spracowanych rolników, ogrodników, sadowników, pszczelarzy, działkowców i hodowców oraz tych wszystkich, którzy korzystają z ich ciężkiej pracy.

Tegoroczne dożynki diecezjalne organizowane są wspólnie z powiatem olkuskim i Gminą Klucze. Odbędą się one w niedzielę 22 sierpnia w Sołectwie Chechło, w sąsiedztwie Pustyni Błędowskiej. Rozpoczną się o godz. 14.15 przy kościele pw. Narodzenia NMP oceną wieńców dożynkowych i przejściem korowodu spod kościoła na stadion sportowy ULKS „Centuria” (ul. Kluczewska 56). O godz. 15.00 zostanie odprawiona Msza św. pod moim przewodnictwem w podziękowaniu za tegoroczne zbiory, w czasie której poświęcę dożynkowe wieńce. Podczas procesji z darami dekanaty będą miały okazję do przekazania darów dla osób potrzebujących materialnego wsparcia. Po Mszy św. nastąpi tradycyjny obrzęd dożynkowy połączony z dzieleniem chleba wśród zgromadzonych gości. Organizatorzy przygotowali szereg niespodzianek, konkursów i zabaw oraz wyśmienite potrawy regionalne.

Serdecznie zapraszam do Chechła rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy, działkowców, ich duszpasterzy oraz wszystkich wiernych diecezji sosnowieckiej, którzy doceniają ciężką pracę na roli, na nasze dożynki.

Z pasterskim błogosławieństwem

Wasz Biskup
+ Grzegorz