Savoir-vivre na cmentarzu

Wchodząc na cmentarz, zdejmij czapkę. Nie daj się skusić na popcorn sprzedawany przed wejściem, wycisz telefon komórkowy, sukienkę z głębokim dekoltem zostaw w domu, a z ciotką spotykaną raz w roku przy grobie dziadka nie rozmawiaj tak, by słyszało cię pół cmentarza.

Innych ludzi nie tylko średnio obchodzi to, co mamy na obiad, co przepisał nam geriatra i to czy umówiliśmy hydraulika, by naprawił cieknący kran. Przede wszystkim - nie wypada o tym mówić głośno w miejscu publicznym, a już na pewno nie na cmentarzu. Tyczy się to rozmów twarzą w twarz, a także przez telefon. Między grobami także nie wypada nam się śmiać, czy opowiadać kawałów. – Na cmentarzu spotykamy osoby w zadumie, przeżywające ponownie żal. Są oni wrażliwsi i głośna rozmowa przez komórkę czy śmiech są niestosowne – wyjaśnia Stanisław Krajski.

Cmentarz to nie wybieg. Jeśli chodzi o ubiór, także należy zachować stosowny umiar. – Na pogrzeb żałobnicy powinni ubierać się w spokojne barwy – ocenia ekspert savoir-vivre. Apeluje, by unikać krzykliwych fasonów i krojów, czy seksownych ubrań. Kusa obcisła mini, wyzywający makijaż czy głęboki dekolt nijak się mają do elegancji. To samo dotyczy panów, nikomu nie zaimponuje rozwiany włos na klacie wystający z nadmiernie rozpiętej koszuli.

Zwierzętom wstęp wzbroniony

Zapomnijmy o wprowadzaniu na cmentarz zwierząt – na spacer wychodźmy z nimi do parku. Stanisław Krajski nie ma wątpliwości, że przyjście z psem na cmentarz odpada i jest dalece nie na miejscu, niezależnie czy stosowna tabliczka znajduje się na ogrodzeniu cmentarza, czy jej tam nie ma. Kudłaty pupil może po sobie zostawić niemiłą niespodziankę, trudno mu wytłumaczyć, że cmentarz to nie toaleta.

Palenie dozwolone – ale tylko zniczy

Zapałki lub zapalniczkę na cmentarz warto wziąć: ale tylko do zapalania zniczy. Do rzeczy, których robić nie wypada należy też palenie papierosów. Cmentarz nie jest miejscem przeznaczonym do puszczania dymka – mimo że jesteśmy na dworze. Czy w kościele pozwolilibyśmy sobie ulżyć nałogowi i zapalić? No właśnie.

Nie przychodzimy na cmentarz po to, żeby się najeść i wsuwać smakołyki nad grobami bliskich, krusząc przy tym i żując, gdy inni się modlą. Dzieci także powinny to zrozumieć, dajmy im przykład i od najmłodszych lat tłumaczmy, że jedzenie waty cukrowej na cmentarzu kulturalnym ludziom nie przystoi. – Nie wypada jeść czegokolwiek na cmentarzu. To nie ta kultura, takie rzeczy spotyka się np. w Bułgarii, ale u nas jest niestosowne – wyjaśnia Stanisław Krajski.

Ludzie zejdzie z drogi

Nie pchajmy się jednak na dwóch kółkach w zatłoczone przejście między grobami. Lepiej rower zostawić na stojaku i po cmentarzu poruszać się pieszo.

Czapki z głów

– Jest jeszcze problem nakryć głowy. Powinno się je zdejmować na cmentarzu, a jeśli jest szczególnie zimno, to chociaż wtedy, gdy zatrzymujemy się przy grobie w chwili zadumy – przypomina ekspert savoir-vivre. Tu należy przypomnieć, że choć jesteśmy na dworze, to w miejscu szczególnym. Nawet gdy jesteśmy niewierzący, w tym czasie wypada zachowywać się adekwatnie, by kogoś nie urazić.

Dzieci pod szczególnym nadzorem

Dzieci mają szczególne prawa? Niekoniecznie. Nie usiedzą w jednym miejscu i trudno im się dziwić, bo cmentarz nie przypomina placu zabaw. Jednak jak podkreśla Stanisław Krajski, dziecko też obowiązuje savoir-vivre, nikt nie pozwoli, by zakłócało koncert, przedstawienie teatralne, porządek w muzeum, bibliotece, kościele czy urzędzie, dlaczego więc robić od tego wyjątek na cmentarzu? Brak wychowania dziecka świadczy o braku wychowania jego rodziców. Przede wszystkim należy berbeciowi wyjaśnić, gdzie idziemy i w jakim celu oraz czego tam robić nie wypada: m.in. biegać, krzyczeć. Po drugie nie zabierajmy kilkulatkowi worka zabawek, by miał się czym zająć: to nie piaskownica. Znajdźmy raczej inne zajęcie: pozwólmy mu wybierać znicze czy ułożyć na nagrobku jak mu się podoba, pójdźmy na spacer w poszukiwaniu grobu cioci czy babci, podlejmy razem kwiaty. Ostatecznie wyjdźmy z nim, jeśli przeszkadza innym zadumanym nad grobami.

za: Gazeta Wrocławska / Weronika Skupin

 

 

Niedzielny suchar

Drogie dzieci, dzisiaj będziemy się uczyć odmiany czasowników przez osoby - mówi pani. Jasiu powiedz nam, jak byś powiedział o sobie, używając czasownika "śpiewać"?
- Ja śpiewam.

Więcej…

Kontakt

Pogoda

Pochmurno

12.15°C

Sosnowiec

Pochmurno
Wilgotnosc: 94%
Poniedzialek 9.55°C / 19.25°C Nieliczne chmury
Wtorek 10.26°C / 23.23°C Pochmurno
Sroda 15.72°C / 23.2°C Deszczyk
Czwartek 12.94°C / 25.3°C Nieliczne chmury
Piatek 15.54°C / 28.13°C SP_WEATHER_SKY_IS_CLEAR
Sobota 16°C / 27.69°C SP_WEATHER_SKY_IS_CLEAR

Na marginesie
Parafialna pielgrzymka na północ Polski...
Poświęcenie pojazdów