Z niedzielnego kazania: praca


Czym różni się praca fizyczna od umysłowej? Która jest cięższa? Jakich predyspozycji wymagają?

Takie pytanie warto sobie zadać zanim wejdziemy na rynek pracy. Bo choć od lat pokutuje w naszym społeczeństwie obraz "fizola" z łopatą i w brudnym kombinezonie, który z trudem posługuje się ojczystym językiem i intelektualisty, w grubych okularach, który nie potrafi własnoręcznie powiesić obrazka, warto odrzucić uprzedzenia i świadomie przyjrzeć się obu charakterom pracy, by wybrać odpowiedni dla siebie.

Przez lata praca fizyczna uważana była za jedyną prawdziwą pracę. Taką która dawała fizyczne efekty, a przede wszystkim wiązała się z dużym wysiłkiem fizycznym. Przez lata za normę uważano, że wracająca z biura żona podaje mężowi obiad. W końcu on męczył się cały dziań na budowie, a ona tylko liczyła cyferki. Świat się zmienił i praca umysłowa zyskała większe poważanie, a leniwe dzieci zmuszano do nauki strasząc perspektywą kopania rowów - jako mało poważanym zajęciem, do którego nie potrzeba myślenia i wiedzy, a tylko fizycznej siły.

Choć wielu z nas uważa, że wypoczynek to "złodziej czasu", który można poświęcić pracy, jest on niezbędnym elementem higieny psychicznej, zachowania równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym, a nawet warunkiem naszej wydajności i kreatywności w pracy. Aby jednak przyniósł pożądane efekty, wypoczynek musi być przemyślany i dopasowany do charakteru pracy.

Wśród takich zawodów na jednym z pierwszych miejsc znajduje się zawód nauczyciela, od którego wymaga się używania własnej wiedzy oraz umiejętności przez cały czas bycia w pracy. Nauczyciele podczas każdej prowadzonej przez siebie lekcji muszą przekazywać wiedzę swoim uczniom, co często jest bardzo trudnym zadaniem i wymagającej dużego wysiłku umysłowego.

 

Niedzielny suchar

Przychodzi kobieta do lekarza, a lekarz pyta:

- Z czym pani do mnie przychodzi?

Więcej…

Kontakt

Pogoda

Pochmurno

18.52°C

Sosnowiec

Pochmurno
Wilgotnosc: 53%
Sroda 4.78°C / 18.25°C SP_WEATHER_SKY_IS_CLEAR
Czwartek 7.44°C / 23.03°C Nieliczne chmury
Piatek 12.08°C / 26.07°C Deszczyk
Sobota 12.29°C / 19.61°C Umiarkowany deszcz
Niedziela 11.02°C / 19.33°C Pochmurno
Poniedzialek 10.22°C / 14.76°C Deszczyk

Parafia na Facebook'uProfil naszej parafii w portalu społecznościowym znajdziesz tutaj...

Parafialna pielgrzymka na północ Polski...
Poświęcenie pojazdów