Zmiana czasu 29 marca

Zmiana czasu z zimowego (astronomicznego) na letni nastąpi w nocy z soboty 28 marca na niedzielę 29 marca 2020 r. Wskazania zegarów są przestawiane z godziny 2:00 na 3:00 w nocy (śpimy godzinę krócej).

Stosowanie czasu letniego i związane z tym zmiany czasu budzą wiele kontrowersji i bywają kłopotliwe. Szczególnie uciążliwe jest wiosenne przejście z czasu astronomicznego na czas letni — zanim nasze organizmy przywykną do wcześniejszej godziny porannej pobudki zazwyczaj mija kilka dni. Pocieszeniem jest fakt, że dzięki temu nasze wiosenne i letnie popołudnia dłużej będą skąpane w promieniach Słońca. A jesienią czeka nas powrót do czasu zimowego (astronomicznego), który może być nawet całkiem przyjemny, szczególnie dla śpiochów.

Stosowanie czasu letniego ma umożliwić bardziej efektywne wykorzystanie światła słonecznego (dziennego). Latem czas lokalny przesuwany jest o godzinę do przodu w stosunku do czasu geograficznego, dzięki czemu zachód Słońca następuje godzinę później.

W Polsce zmiany czasu letniego i zimowego regulowane są rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016 (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 33). Zgodnie z tym rozporządzeniem zmiana czasu z zimowego na letni polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2:00 na godzinę 3:00, która będzie godziną początkową czasu letniego środkowoeuropejskiego. Powrót do czasu zimowego wymaga cofnięcia o jedną godzinę wskazań zegarów, tj. z godz. 3:00 na 2:00.

Niedawne badania pokazały, że przestawianie zegarów o godzinę do przodu w marcu wiąże się ze zwiększonym o 10% ryzykiem wystąpienia zawałów serca w poniedziałek oraz wtorek po niej następujących. Nie wiadomo dokładnie jakie są przyczyny tego zjawiska, jednak badacze wymieniają m.in. krótszy czas przeznaczony na sen oraz czasową rozbieżność z naszym zegarem biologicznym. Co ciekawe, zmiana październikowa ma efekt odwrotny, tzn. dłuższy sen wynikający z dodatkowej godziny zmniejsza nieco ryzyko wystąpienia zawałów serca.

W celu zniwelowania skutków wiosennej zmiany czasu zalecana jest pobudka pół godziny wcześniej w sobotę i niedzielę, niż wynikałoby to z naszego typowego planu dnia. W ten sposób nasz biologiczny zegar ma więcej czasu na przestawienie się i zmniejszamy nieco dyskomfort odczuwany w poniedziałek rano.

 

 

 

Kontakt

Niedzielny suchar

Przychodzi szef PKW do psychiatry:

Więcej…

Pogoda

Rozproszone chmury

18.89°C

Sosnowiec

Rozproszone chmury
Wilgotnosc: 99%
Czwartek 9.56°C / 15.61°C Deszczyk
Piatek 9.78°C / 17.29°C Pochmurno
Sobota 6.81°C / 12.98°C Deszczyk
Niedziela 8.91°C / 11.12°C Intensywny deszcz
Poniedzialek 10.59°C / 19.32°C Rozproszone chmury
Wtorek 10.51°C / 20.83°C SP_WEATHER_SKY_IS_CLEAR
Twitter
NaMarginesie Na ławce w parku siedzą starszy pan i pani. Pan proponuje: - A może byśmy wpadli do mnie do domu? Mam wspaniałą kolekcję lekarstw...
3h
NaMarginesie Od najbliższej niedzieli nie będzie już obowiązywał limit liczby wiernych w podczas Mszy i nabożeństw w kościołach.
6h
NaMarginesie Słowo Twoje, Panie, jest prawdą, uświęć nas w prawdzie.
10h
Parafialna pielgrzymka na północ Polski...
Poświęcenie pojazdów